1.9.2023
Hudební novinky na streamu, vinylech a CD  Září 2023

Hudební novinky na streamu, vinylech a CD  Září 2023

Publikováno: 1.9.2023 | Napsal: Pavel Víšek


Novinky na streamu, vinylech a CD je pravidelný formát článků, ve kterém vám přinášíme hudební novinky za uplynulý měsíc. České, slovenské, ale i zahraniční novinky na CD, LP a streamu vydané v hi res kvalitě spolu s autorskou recenzí pro vás připravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


Hi res audio novinky pro starší a pokročilé

Po prvním prázdninovém měsíci, který vyšel v e-shopu supraphonline.cz z hlediska novinek ve vysokém rozlišení zvuku úplně naprázdno, se už v srpnu nabídka rozrostla o další čtyři alba napříč různými hudebními žánry, které vedle nekomprimovaného bezeztrátového formátu WAV spojují také sympatická vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubka 24 bitů.


Koncert pro tebe – Karel Gott

Mnohonásobný Zlatý slavík Karel Gott byl vyhlášený širokým žánrovým záběrem svého repertoáru, což potvrzuje i digitální reedice alba Koncert pro tebe z roku 1983, která vyšla 25. srpna u Supraphonu poprvé ve vysokém rozlišení zvuku. Pod mnohoznačným názvem se ovšem skrývá kolekce třinácti nahrávek, mezi kterými převažují slavné operetní árie a písně. Svoje zastoupení zde mají čísla z operet Země úsměvů od Franze Lehára, Rose Marie od Roberta Frimla, Cikánský baron od Johanna Strausse nebo Bratránek z Batavie od Eduarda Künnekeho, ale také třeba písně Tys láska má z dílny norského skladatele Edvarda Griega nebo neapolská A vuccecha od Paola Tostiho, jež patří už dlouho mezi oblíbené koncertní přídavky. Karla Gotta doprovodil Pražský studiový orchestr pod taktovkou Milivoje Uzelace.


Šeherezáda – Josef Suk, Česká filharmonie, Alexander Rahbari

Symfonická suita Šeherezáda z roku 1888 podle námětu z Pohádek tisíce a jedné noci patří do vrcholného období významného skladatele hudebního romantismu Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova a je dodnes jeho vůbec nejhrannější skladbou. Rozsáhlá kompozice, jež má s rozvržením do čtyř částí vnější podobu i délku typické symfonie, posloužila později ke vzniku baletu, který měl premiéru v roce 1910 v Paříži. Umělecky zdařilá nahrávka z dubna roku 1988, která byla pořízena ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, vyšla 25. srpna u Supraphonu po reedicích ve formátech MP3 a FLAC také ve vysokém rozlišení zvuku. Sólový part houslí nastudoval Josef Suk, Českou filharmonii řídil Ali Rahbari, íránský dirigent i skladatel, který spolupracoval s řadou evropských orchestrů včetně Berlínských filharmoniků.


Kousek přízně – Marsyas

Digitální reedice ve vysokém rozlišení zvuku se 25. srpna dočkalo i druhé album Kousek přízně, druhá řadovka folkrockových Marsyas z roku 1982. Po emigraci Oskara Petra do Spojených států se obsazení dočkalo výraznější proměny a Zuzanu Michnovou a Petra Kalandru doplnili kytarista Pavel Skála z Plzně a Jiří Vondráček, který hrál na perkuse a občas se chopil i mikrofonu. Atraktivitu nového vydání snižuje absence dvou převzatých skladeb, u nichž majitelé autorských práv neautorizovali české texty Zuzany Michnové (Studená koupel, v originále From The Beginning z repertoáru artrockového tria Emerson, Lake & Palmer) a Petra Kalandry (Slunce a déšť, původně Fire And Rain od písničkáře Jamese Taylora). Kolekce devíti „pozůstalých“ skladeb svědčí o rostoucím autorském potenciálu Zuzany Michnové.


Ke zdi – Nerez

Folková skupina Nerez, jejíž jádro tvořila trojice Zuzana Navarová, Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský, byla aktivní v letech 1981-1994. Studiovou „labutí písní“ se stalo třetí album Ke zdi z roku 1990, které 25. srpna vydal Supraphon ve vysokém rozlišení zvuku. Kolekce deseti původních skladeb se výborně poslouchá i po více než třiceti letech, ale rané příznaky „ponorkové nemoci“ jsou už zřejmé. Vít Sázavský tu poprvé nikde nefiguruje jako (spolu)autor (nelze však přeslechnout jeho podíl aranžérský) a v některých písních Zdeněk Vřešťál se Zuzanou Navarovou nehrají ani nezpívají. Členy Nerezu jsou jako u „dvojky“ Na vařený nudli (1988) i kontrabasista Vladimír Vytiska a saxofonista Václav Bratrych, mezi hosty se mihli třeba baskytarista Aleš Charvát, kytarista Martin Kučaj a bubeník Jiří Zelenka.



Novinky na LP – vinylová hlídka


Je to vono – Lesík Hajdovský a Manželé

Nahrávky pro ineditní magnetofonovou kazetu Je to vono nahrávali Lesík Hajdovský a Manželé v letech 1984-1985. Originální tuzemská odpověď na desky, jež začátkem osmdesátých let 20. století v New Yorku natáčel hiphopový věrozvěst Grandmaster Flash, vznikala v amatérských podmínkách v bytě na pražském Jižním městě, ostatně „kazetové elpíčko“ bylo známější pod názvem Jižák. Tuhle značku převzal v roce 1991 i Bonton pro mladší studiové verze nahrávek, ale vydání na CD se devět původních (v rámci možností „vyčištěných“) snímků dočkalo až v roce 2009. Album Je to vono v časech vinylové renesance 15. srpna konečně na labelu Black Point vyšlo také vydání na LP desce, většinou černé, jen sběratelé či estéti si připlatí za žlutý vinyl, dostupný v limitovaném nákladu 135 výlisků.


John Fogerty – Creedence Clearwater Revival

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století byla americká rocková skupina Creedence Clearwater Revival na vrcholu a její alba se držela v první pětce žebříčku Billboard 200. Jejím frontmanem byl majitel nezaměnitelného chrapláku, kytarista a víceméně autor většiny repertoáru John Fogerty. Když se v roce 1972 rozhádaná kalifornská kapela definitivně rozešla, měl pro sólovou kariéru nejlépe našlápnuto právě on. Debut The Blue Ridge Rangers (1973) tíhnul víc k country a zapadl. Lépe si vedla „dvojka“ John Fogerty z roku 1975, jež vyšla 25. srpna na labelu BMG ve vinylové reedici. Kolekce deseti vesměs Fogertgyho skladeb se vrací k typické atmosféře desek CCR, ozývají se zde také názvuky rockabilly a texaského boogie. Ze dvou singlů bodoval výš první Rockin‘ All Over The World.


Big Heads – Michal Pavlíček

Poprvé na LP desce rozšířilo diskografii Michala Pavlíčka album Big Heads, které v roce 1992 na kompaktním disku u Bontonu doprovodila už trochu zbytečně pouze magnetofonová kazeta (elpíčka tuzemská vydavatelství opustila dříve než ve světě, protože jejich malé náklady výrobu zdražovaly). Název alba odkazuje k názvu tria The Big Heads, jenž jedenáct autorských skladeb nahrálo; „místem činu“ bylo navíc Pavlíčkovo Studio Big Heads. Michala Pavlíčka (kytary elektrické i akustické, kytarový syntezátor, vokál jako další melodický nástroj) v brilantních instrumentálkách doplnili Jiří Veselý (baskytara, akordeon) a Jiří Zelenka (bicí), všichni tři také vyhledávaní studioví sidemani, takže není divu, že souhra tria byla přímo virtuózní. Nový mastering „na míru“ LP desky vytvořil Pavel Karlík ve Studiu Sono.



Novinky na streamu – maximální srpnové tipy z TIDALu


You’re The One – Rhiannon Giddens

Streamovací služba TIDAL ve vyšším tarifu HiFi Plus od 2. srpna vsadila na formát HiResFLAC, který nabízí audio ve vysokém rozlišení se vzorkovacími frekvencemi 48 až 192 kHz a hloubkou 24 bitů. Z nabídky nezmizely ani soubory kódované v MQA, ale hrají až „druhé housle“. Nadstandard označují žlutá písmena MAX v hnědém obdelníčku. Ze srpnové nabídky stojí za zmínku album You’re The One, které na labelu Nonesuch Records 18. srpna rozšířilo diskografii americké písničkářky Rhiannon Giddens. Tu kritika řadí do folku, který však rodačka z Greensbora v Severní Karolíně cítí velice volně. Tuctu vesměs původních skladeb se vymyká jen tradicionál Good Ol‘ Cider. Atmosféra alba je uvolněná, s ozvěnami soulu, funku i popu, ostatně producentem byl Jack Splash, který dříve spolupracoval třeba s Alicií Keys.


Joao – Bebel Gilberto

Brazilská zpěvačka Bebel Gilberto pochází ze slavné muzikantské rodiny, která se prosadila po nástupu bossa novy. Její otec, zpěvák a kytarista Joao Gilberto patřil mezi první hvězdy nového žánru, který propojil sambu s jazzem. Matkou Bebel byla v nejlidnatější zemi jihoamerického kontinentu neméně známá zpěvačka Miúcha, Gilbertova druhá manželka. Bebel Gilberto se prosadila za hranicemi v roce 2000 s albem Tanto Tempo, které produkoval Angličan Marius de Vries (spolupracoval mj. s Björk). Propojení bossa novy, klubové taneční elektroniky a podmanivého hlasu funguje i na mladších albech. Tradičnější výjimku představuje novinka Joao, jež vyšla 25. srpna na labelu PIAS. Tu Bebel pojala jako hold svému otci a obsahuje jedenáct písní, jež proslavil, namátkou Eclipse, Desafinado nebo Undiú.


Nielsen: The Concertos – Carl Nielsen

Carl Nielsen je jednou z nejznámějších a nejdůležitějších osobností dánské vážné hudby, kterou si spojujeme s obdobím romantismu. Jeho význam potvrzuje i volná série nových nahrávek klíčových kompozic na „žlutém labelu“ Deutsche Grammophon. Po kompletu šesti symfonií, který zde vyšel letos 21. dubna, následovalo 25. srpna album Nielsen: The Concertos se třemi neméně proslulými sólovými koncerty pro housle, flétnu a klarinet. Violin Concerto, Op. 33, Flute Concerto, CNW 42 a Clarinet Concerto, Op. 57 stejně jako už zmíněný komplet symfonií nastudoval Dánský národní symfonický orchestr pod taktovkou svého italského hlavního dirigenta Fabia Luisiho. Jako sólisté se vystřídali jihokorejská houslistka Bomsori, dánská flétnistka Ulla Miilman a francouzsko-americký klarinetista Johnny Teyssier.



Nač se těšit? – očekávané hudební novinky


Dark Side Of The Moon – Pink Floyd

Osmá řadovka Dark Side Of The Moon, kterou se britská progrocková legenda Pink Floyd blýskla v roce 1973, patří s prodeji přes 45 milionů hudebních nosičů všeho druhu mezi nejúspěšnější alba všech dob. To už letos připomnělo několik nových jubilejních kolekcí včetně drahého opulentního „box setu“ Dark Side Of The Moon / 50th Anniversary, který na labelu Pink Floyd Records obsáhnul 2x LP, 2x SP, 2x CD, 2x Blu-ray Audio a DVD Audio (i s některými zbytečnými duplicitami). Z kompletu byl ihned uvolněn dobový živák na CD i LP a za pár týdnů dojde také na „modré placky bez obrazu“, respektive tentokrát už jedinou (konkrétní typ optických disků dříve ani nyní vydavatel neuvádí). Obsáhne nové mixy v Dolby Atmos a 5.1 (96 kHz/24 bitů), které připravil dlouholetý spolupracovník skupiny James Guthrie, a remasterovanou stereofonní verzi alba v rozlišení 192 kHz/24 bitů. „Softpack“ kromě optického disku nabídne čtyřiadvacetistránkový booklet s řadou fotografií a dvě přiložené pohlednice. Blu-ray Audio vyjde na labelu Pink Floyd Records v distribuci Warner Music už 13. října.


Po prvním prázdninovém měsíci, který vyšel v e-shopu supraphonline.cz z hlediska novinek ve vysokém rozlišení zvuku úplně naprázdno, se už v srpnu nabídka rozrostla o další čtyři alba napříč různými hudebními žánry, které vedle nekomprimovaného bezeztrátového formátu WAV spojují také sympatická vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubka 24 bitů.