1.2.2022

Novinky na streamu, vinylech a CD - Únor 2022

Novinky na streamu, vinylech a CD - Únor 2022


Hi-res audio pro starší a pokročilé


Začátkem roku 2022 nabídka novinek ve vysokém rozlišení v e-shopu supraphonline.cz zaostala za potřebou rubriky, takže musel zaskočit už docela široký digitální katalog Supraphonu, jehož tituly ve formátu WAV v různých rozlišeních počítáme na stovky. Prostor tak dostaly popová rarita i mladší nahrávky vážné hudby, které jsou svého druhu aktualitou.


Tisíckrát - Zora Jandová

Digitální reedice ve formátu WAV (192 kHz/24 bitů) se 28. ledna dočkalo debutové album herečky a zpěvačky Zory Jandové, nazvané Tisíckrát. Třináct skladeb na pomezí popu a moderního šansonu je totiž převážně dílem manželského tandemu Zdeněk Merta (hudba) a Zora Jandová (texty). Mezi výjimky patří pouze coververze Breaking Hearts (Ain’t What It Used To Be), vypůjčená z alba i singlu Eltona Johna, kterou si zpěvačka otextovala jako Loučení, případně příspěvky Jiřiny Fikejzové (Modrá hodina) a Milana Neděly (Takoví jsme byli). Sestava alba zahrnuje i tři duety, kterými jsou Manželský dialog s Jiřím Schmitzerem, Země úsměvů s Markem Ebenem a zmíněné Loučení s Martinem Stropnickým. Kromě doprovodné skupiny Kazz se na většině nahrávek podílelo rovněž Kocianovo kvarteto.


Kráska a zvíře - Petr Novák

Na počátku 70. let se Petr Novák vyrovnával se ztrátou dvorního textaře Iva Plicky, který se vystěhoval za svou německou manželkou do Mnichova a chytil druhý dech až v roce 1975 s monotematickým albem Kráska a zvíře, jenž vyšla 28. ledna v digitální reedici ve formátu WAV (192 kHz/24 bitů). Hudbu k rockové opeře, která vycházela ze stejnojmenné francouzské pohádky, složil Petr Novák (s malou výpomocí klávesisty Petra Formánka), všechny texty napsal Zdeněk Rytíř. S nástupem normalizace přišel hlavní protagonista načas o svou kapelu George & Beatovens, takže nahrávku pořídila Skupina Bohuslava Jandy a sbory nazpíval C&K Vocal. Album, které přijali příznivě posluchači i kritika, předznamenalo sólovou dráhu Věry Mazánkové (brzy Wajsarové), jež nazpívala party jedné ze dvou hlavních rolí.


Micro - magic - circus - Golden Kids

Po dlouho rozebrané bontonském cédéčku se předloni v prosinci dočkalo druhé reedice, a to pouze ve formátu WAV (192 kHz/24 bitů), album Micro – magic - circus, kterým v roce 1969 debutovalo trio Golden Kids, tedy Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář. Tucet skladeb (původně čtrnáct, pro digitální reedici nakladatelé neuvolnili písně It’s Not Unusual z repertoáru Toma Jonese a Rain And Tears od skupiny Aphrodite’s Child, s českými texty Červánky a Déšť je pláč) představuje jak coververze, tak i původní čísla. Originály si vybavíme mj. od Donovana (Jennifer Juniper a Čaroděj Dobroděj, Little Tin Soldier, takto Pohádka o cínovém vojáčkovi) nebo Boba Dylana (Might Quinn alias Přítel Quinn), domácí hity reprezentuje třeba Tak dej se k nám a projdem svět od Oty Petřiny a Zdeňka Rytíře.


Dvořák: Smyčcové kvartety G dur, op. 106 a F dur, op. 96 Americký- Pavel Haas Quartet

Britský měsíčník BBC Music Magazine, který se věnuje vážné hudbě, zveřejnil v lednu žebříček deseti nejlepších smyčcových kvartet všech dob, v němž figuruje tuzemský Pavel Haas Quartet ve vybrané společnosti, zahrnující americké soubory Kronos Quartet a Emerson Quartet, francouzský Ébene Quartet, ruský Borodin Quartet, maďarský Takács Quartet i čtyři už neaktivní legendy. Nahrávky Brahmsových kvintetů si na vydání ještě počkají, proto si z tvorby Pavel Haas Quartetu připomeňme album Dvořák String Quartets (2010), které z díla Antonína Dvořáka obsáhlo dva kvartety – G dur, op. 106, a F dur, op. 96 „Americký“. V roce 2011 v Británii získalo hlavní cenu Gramophone Award v kategorii Recording of the Year, v listopadu 2018 vyšlo na 2LP a v dubnu 2019 také jako WAV (48 kHz/24 bitů).Vinylová hlídka


The Boy Named If - Elvis Costello, The Imposters

Na novém albu The Boy Named If, které vyšlo 14. ledna u EMI UK v distribuci Universal Music rovněž jako 2LP, se britský písničkář Elvis Costello prezentuje se skupinou The Imposters, která je počínaje rokem 2001 od jeho koncertů neodmyslitelná, ale ze třinácti studiových alb, jež na posledních dvacet let připadají, participovala donedávna pouze na třech. Z velké části přitom zachovává v diskografii londýnského rodáka kontinuitu, protože z jejího tříčlenného obsazení působili bubeník Pete Thomas a klávesista Steve Nieve už v předchozí doprovodné kapele The Attractions a Nieve hrál i v roce 1977 na Costellově sólovém debutu My Aim Is True. Novinka má „tah na branku“ a bez jindy neodmyslitelných hvězdných hostů dává vyniknout samotným písničkám, jež nemají o silná témata nouzi.


Let England Shake - Demos - PJ Harvey

Reediční řada alb PJ Harvey, která na labelu Island odstartovala předloni s cílem dostat na trh kompletní diskografii anglické rockové písničkářky na vinylech, se 28. ledna propracovala k osmému, aktuálně předposlednímu albu Let England Shake, s nímž zároveň vyšla i LP deska Let England Shake – Demos, jež nabízí tucet původních skladeb v syrovějších domácích nahrávkách. I když hudba zůstává tradičně ukotvená v rockově alternativě, bez dlouholetých hudebních koproducentů a většinou i spoluhráčů Flooda, Micka Harveyho a Johna Parishe (tedy i rockové rytmiky) více vyniká jejich folkovější forma. Polly se vedle kytary doprovází rovněž na autoharfu (chcete-li – akordovou citeru), perkuse a saxofon, který na tomto albu použila za svou tehdy více než dvacetiletou kariéru vůbec poprvé.


Motyle - Tara Fuki

Album Motyle si violoncellové duo Tara Fuki prostřednictvím vydavatelství Indies Scope Records sice „nadělilo“ ke dvacátému výročí už předloni v listopadu, ale diskofily určitě potěší, že šestá řadovka dostala 28. ledna rovněž podobu LP desky. V deseti křehkých nadžánrových písních Andrey Konstankiewicz a Doroty Barové opět převažují zvukově měkčí polské texty, ale ve skladbách Kdyby, Dlouhý pád a Samoty překvapí čeština. Hudba dua je však široce srozumitelná svou originalitou. Loni v únoru Motyle vystoupaly v prestižní hitparádě World Music Charts Europe, který sestavují rozhlasoví hudební publicisté z celého „starého kontinetu“, až na druhé místo a ve výročním žebříčku celoročním obsadilo celkově desáté místo, což se zatím jinak nepodařilo žádnému z českých interpretů.Únorové tipy z TIDAL Masters


Puerta - Jorge Rossy, Robert Landfermann, Jeff Ballard

Osmapadesátiletý španělský jazzový bubeník Jorge Rossy získal v roce 1989 stipendium na bostonské Berklee College of Music a v 90. letech působil v USA, kde spolupracoval mj. s pianistou Bradem Mehldauem nebo saxofonistou Chrisem Cheekem, ale začátkem milénia se vrátil do Barcelony a začal se věnovat i klavíru. Album Puerta, kterým debutoval 7. ledna u mnichovského vydavatelství ECM REcords, nahrál na vibrafon a marimbu, tedy samozvučné bicí nástroje s vyladěným tónem, s nimiž před lety začínal. Deset původních skladeb, u nichž se autorskému rámci vymyká jen Cargols bývalého spoluhráče Cheeka, vzniklo v basilejském studiu s německým kontrabasistou Robertem Landfermannem a americkým bubeníkem Jeffem Ballardem. Převažují balady i volnější tempa, určující jsou Rossyho melodické linky.


Temptations 60 - The Temptations

Americká vokální skupina The Temptations patří od roku 1960 mezi stálice černé galaxie, i když v aktuální sestavě už působí pouze jediný původní člen, osmdesátiletý Otis Williams. To samozřejmě detroitské pětici nebrání ve stále probíhajících koncertních oslavách. Novinka Temptations 60, která vyšla 28. ledna u Universal Music, ostatně úctyhodné kulatiny ve svém názvu připomíná. Tucet převážně původních písní včetně pilotního singlu s hostující legendou Smokeym Robinsonem, který album avízoval loni v září, spojuje moderní sound s klasickým feelingem. Mezi producenty vedle členů formace Emperors Of Soul nechybí ani Michael Narada Walden, jenž se podílel i na albu Phoenix Rising (1998), zatím posledním, za něž The Temptations získali platinovou desku. Kvinteto zpívá stále s lehkostí a vrozenou muzikálností, minulý čas v „životopisné“ When We Were Kings tak vlastně není na místě.


The 7th Hand - Immanuel Wilkins

Do nastupující jazzové generace patří pětadvacetiletý americký altsaxofonista Immanuel Wilkins, který na sebe upozornil předloni u Blue Note Records svým prvním albem Omega. Na příznivě přijatý debut navazuje novinka The 7th Hand, která vyšla 28. ledna na stejném labelu. Sedm původních skladeb vzniklo převážně ve čtyřčlenném obsazení, kde Wilkinse doplnili pianista Micah Thomas, kontrabasista Daryl Johns a bubeník Kweku Sumbry, k němuž se v pulsující Don’t Break připojili čtyři spoluhráči z domovské formace Farafina Kan Percussion Ensemble, aby rytmiku náležitě zahustili. K pestřejším instrumentacím ve skladbách Witness a Lighthouse přispěla flétnistka Elena Pinderhughes. Album, jehož název se odvolává na biblickou symboliku, je suitou, která ústí v šestadvacetiminutové finále Lift.Nač se těšit?


The Beatles: Get Back

Americká SVOD streamovací služba Disney+ loni od 25. do 27. listopadu odvysílala třídílný hudební dokument The Beatles: Get Back, v němž novozélandský režisér Peter Jackson (mj. trilogie Pán prstenů a Hobit) zachytil legendární liverpoolské „Brouky“ během nahrávání posledního studiového alba Let It Be (1970). Vycházel samozřejmě z archivního filmového materiálu z ledna roku 1969, z něhož vznikl celovečerní dokument Let It Be režiséra Michaela Lindsay-Hogga, který vylíčil atmosféru vzniku dvanáctého alba The Beatles jako nemálo konfliktní. Početní fanoušci slavné skupiny však zjistí, že to naštěstí nebylo na sklonku 60. let při natáčení tak horké. Peter Jackson a jeho tým měli k dispozici 55 hodin filmového materiálu a 140 hodin zvukových záznamů, z nichž vzniknul bezmála osmihodinový dokument, rozdělených do tří částí včetně posledního památného vystoupení The Beatles na střeše londýnského sídla jejich multimediální společnosti The Apple Corps. Tenhle „opus magnum“ vyjde 28. února zásluhou společnosti Walt Disney ve dvou třídiskových verzích, buď na DVD nebo audiofilských „modrých plackách“, jež nabídnou zvuk ve vysokém rozlišení. S verzí UHD 4K vydavatel nepočítá, zda budou bezregionové disky opatřené také českými titulky, není zatím jisté.

Napsal

Pavel Víšek
Začátkem roku 2022 nabídka novinek ve vysokém rozlišení v e-shopu supraphonline.cz zaostala za potřebou rubriky, takže musel zaskočit už docela široký digitální katalog Supraphonu, jehož tituly ve formátu WAV v různých rozlišeních počítáme na stovky. Prostor tak dostaly popová rarita i mladší nahrávky vážné hudby, které jsou svého druhu aktualitou. Digitální reedice ve formátu WAV (192 kHz/24 bitů) se 28. ledna dočkalo debutové album herečky a zpěvačky Zory Jandové, nazvané Tisíckrát...

K provozování našeho webu www.avintegra.cz využíváme takzvané cookies. Cookies jsou soubory sloužící k přizpůsobení obsahu webu, k měření jeho funkčnosti a obecně k zajištění vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Více informací...