1.8.2023
Hudební novinky na streamu, vinylech a CD  Srpen 2023

Hudební novinky na streamu, vinylech a CD  Srpen 2023

Publikováno: 04.08.2023 | Napsal: Pavel Víšek


Novinky na streamu, vinylech a CD je pravidelný formát článků, ve kterém vám přinášíme hudební novinky za uplynulý Srpen. České, slovenské, ale i zahraniční novinky na CD, LP a streamu vydané v hi res kvalitě spolu s autorskou recenzí pro vás připravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


Hi res audio novinky pro starší a pokročilé

Nabídka alb ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz v červenci po čase opět stagnovala, což byl dobrý důvod zapátrat v bohatém archivu, který čítá několik stovek titulů napříč různými hudebními žánry. Vybraná alba tentokrát spojují nejenom nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, tak i vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubka 24 bitů.


The Rebels - Šípková Růženka hi-res album

Do zlatého fondu domácího bigbítu patří určitě album Šípková Růženka z roku 1968, jediné, které zbylo po skupině The Rebels. Čtrnáct skladeb se dělí víceméně půl napůl mezi coververze amerických westcoastových originálů (namátkou Creeque Alley od The Mamas & The Papas) a monotematickou „pohádkovou“ první stranu s texty Michaela Prostějovského. Skupinu na celém albu posílil Orchestr Václava Zahradníka, který výsledek posunul blíže chytrému popu, a původní kytarová aranžmá dostala košatější podobu. Zvláště vokální sekci The Rebels, ať už jde o sóla Josefa Plívy a Jiřího Korna nebo skvěle sezpívané sbory, mohli v bývalém Československu konkurovat pouze vybrané brněnské kapely. Jubilejní reedice alba Šípková Růženka vyšla 12. října 2018 jak v různých digitálních formátech, tak i na CD a LP.


Martin Kratochvíl, Jazz Q - Elegie hi-res album

Skupina Jazz Q Martina Kratochvíla se po personálním rozštěpení původní formace na počátku sedmdesátých zařadila mezi špičku domácího jazz rocku, který za tuhé normalizace zčásti suploval tehdy zatracovaný rock. Mezi kultovní alba z této doby patří také Elegie z roku 1977, jenž skupina natočila v obsazení, kde kapelníka u „baterie“ rozličných kláves doplnili kytarista František Francl, baskytarista Přemysl Faukner a bubeník Libor Laun. Písničky z předchozí desky Symbiosis (1975), kde ještě mikrofon patřil Anličance Joan Duggan, už nadlouho vystřídaly instrumentálky, kde ke zvukově barevným aranžmá přispěla řada hostů, mj. houslista Jan Hrubý, hráč na foukací harmoniku Ondřej Konrád a s akustickou kytarou dokonce i Lenka Filipová. Reedice Elegií ve vysokém rozlišení zvuku vyšla 18. listopadu 2016.


Classic Jazz Collegium - Ellingtonia hi-res album

Zatímco na svých prvních dvou albech v sedmdesátých letech 20. století Classic Jazz Collegium spolupracovalo s hostujícími zámořskými legendami tradičního jazzu, kterými byli kornetista Wild Bill Davison a pianista Ralph Sutton, album Ellingtonia z roku 1983 pojalo jako hold jedné z největších skladatelských osobností celé jazzové historie Duku Ellingtonovi. Tucet skladeb pochází z repertoáru raného Ellingtonova orchestru a nemohou zde proto chybět evergreeny jako Rockin‘ in Rhythm, Mood Indigo nebo I Don‘t Mean a Thing. Převažují zde instrumentálky, ale ve třech skladbách si zazpívala Eva Svobodová, která byla sólistkou Classic Jazz Collegiem patnáct let. Třetí album jednoho z klíčových souborů našeho tradičního jazzu se dočkala jediné reedice 25. února 2022 ve třech digitálních formátech.


Peter Lipa, Blues Band Luboše Andršta - Blues Office hi-res album

Koncerty Blues Bandu Luboše Andršta s prešovským rodákem Peterem Lipou u mikrofonu bývaly v osmdesátých letech 20. století v někdejší federaci vyhlášené. I proto došlo na studiový debut Škrtni, co se nehodí (1987) až po prvním albu Blues z lipového dřeva (1984), jež vzniklo během jednoho z pražských vystoupení. Druhé studiové album Blues Office z roku 1987, které Supraphon připravil pro podnik zahraničního obchodu Artia, nebylo jen anglicky zpívanou verzí studiové „dvojky“, jak bylo zažité. V pozměněné sestavě devíti skladeb (je jich o jednu víc) tři původní nahradily bluesové standardy, jmenovitě Hootchie Cootchie Man, Help Me a Tobacco Road. Oproti začátkům se lišilo i muzikantské obsazení, ale kapela hrála stále skvěle. Pozapomenutá bluesová rarita se dočkala digitální reedice 29. března 2019.



Novinky na LP – vinylová hlídka


Joplin Janis - Janis / Translucent Blue / Vinyl / 2LP album

Nedožité osmdesátiny zpěvačky Janis Joplin, přezdívané „královna bílého blues“, letos připomíná řada reedic. Patří mezi ně i soundtrack k hudebnímu dokumentu Janis s podtitulem The Way She Was (Jaká byla), který natočil režisér Howard Alk, spolupracující mj. s Bobem Dylanem. Soundtrack vyšel poprvé v roce 1975 na 2LP, které půl napůl obsáhlo hity jako Summertime, Cry Baby, Piece of My Heart nebo Me and Bobby McGee a starší bluesový repertoár, jehož nahrávky z let 1963-65 předcházely vystoupení na Monterey Pop Festivalu, jež z neznámé zpěvačky udělalo hvězdu. Dvojalbum Janis vyšlo 7. července na labelu Music On Vinyl, který distribuuje Bertus. Přidanou hodnotu tvoří reprint bookletu s řadou fotografií i stoosmdesátigramové výlisky z transparentního modrého vinylu.


Jack Dejohnette - Sorcery LP Vinyl album

Americký bubeník Jack DeJohnette hrával s trumpetistou Milesem Davisem a podílel se také na jeho slavném dvojalbu Bitches Brew (1970), které nastartovalo jazzrockový „boom“. Jeho rané sólové album Sorcery z roku 1974, stylově rozkročené mezi jazzem a funkem, sice nepatří mezi milníky, ale pro své hledačství stojí i po půl století za poslech. Obsazení, v němž vzniklo šest DeJohnettových skladeb (pouze na suitě The Reverend King participoval John Coltrane), je více než silné. Hlavního protagonistu, který si k bicím přibral klávesy, doplnili basklarinetista Bennie Maupin a kontrabasista Dave Holland, jinak oba spoluhráči ze skupiny Milese Davise, a talentovaný kytarový tandem John Abercrombie-Mick Goodrick. Dlouho nedostupné LP vyšlo 14. července v reedice na labelu Prestige v distribuci Universal Music.


James Taylor - JT (Coloured) LP Vinyl album

Devátým softrockovým albem JT, které u Columbie v létě roku 1977 vybavili jen černobílým portrétem a monogramem na obalu, se americký písničkář James Taylor naposledy přiblížil ohlasu raných alb Sweet Baby James (1970) a Mud Slime Slim and the Blue Horizon (1971). Desky ostatně spojovalo jméno anglického producenta Petera Ashera, který do studia sezval smetánku mezi zámořskými sidemany, mj. kytaristu Dannyho Kortchmara, baskytaristu Lelanda Sklara a bubeníka Russe Kunkela, sbory sporadicky přibarvily hvězdy jako Linda Ronstadt (Bartender’s Blues) a Carly Simon (Terra Nova). Ze singlů fungoval hlavně hit Handy Man, který v žebříčku Billboard Hot 100 vystoupal až na 4. příčku. Album vyšlo 14. července v reedici na labelu Music On Vinyl, který u nás distribuuje Bertus, na červeném vinylu.



Novinky na streamu – Červencové tipy z TIDAL Masters


Blur - The Ballad of Darren Tidal Masters album

Londýnští Blur s frontmanem Damonem Albarnem byli nejaktivnější v poslední dekádě 20. století, kdy patřili mezi hlavní aktéry britpopové vlny. V letech 1991-99 stihli šest řadových alb, ale po následujícím turné se už všichni členové věnovali sólovým projektům, z nichž nejlépe si vede Albarnova animovaná kapela Gorillaz. Následovaly rozchody a reuniony, když aktuální trvá od loňského roku a provází ho deváté studiové album The Ballad of Darren, které vyšlo 21. července na labelu Parlophone. Deset skladeb (a ve verzi deluxe dva bonusy) podepsali všichni členové čtveřice, kterým ve studiu kromě hrajícího producenta Jamese Forda vypomohlo několik hráčů na smyčcové a dechové nástroje. Novinka působí místy trochu melancholicky, ale udržuje vysoko nasazenou laťku a boduje u kritiky i v hitparádách.


Nina Simone - You've Got To Learn (Live) Tidal Masters album

Američanka Nina Simone, která by letos 21. února oslavila devadesátiny, byla nejen majitelkou unikátního hlubokého altu plného vibrací, ale i vynikající pianistka. Tyhle kvality zachytilo koncertní album You‘ve Got to Learn, které vyšlo 21. července na labelu Verve v distribuci Universal Music. Dříve nezveřejněný záznam vystoupení s vlastním triem, které se uskutečnilo 2. července 1966 na Newport Jazz Festivalu, obsahuje osm skladeb s širokým stylovým záběrem. Titulní You‘ve Got to Learn je dobovou anglickou verzí šansonu Il faut savoir z repertoáru Charlese Aznavoura, dále zde nechybí ani árie I Loves You Porgy z Gershwinovy opery Porgy and Bess, evergreen Music for Lovers jazzového „hitmakera“ Barta Howarda i autorské skladby Blues for Mama a protestsong Mississippi Goddam.


Molly Tuttle - City Of Gold Tidal Masters album

Čerstvou třicátnici Molly Tuttle z kalifornské Santa Clary dobře znají příznivci amerických tradičních žánrů. Výrazná zpěvačka, která zároveň hraje na kytaru i banjo, v polední době působí se skupinou Golden Highway. Po desce Crooked Tree, oceněné Grammy pro nejlepší bluegrassové album, kterým Molly Tuttle & Golden Highway debutovali vloni na warnerském labelu Nonesuch, vyšla 21. července u téže značky novinka City Of Gold. Obě alba spojuje společná hudební produkce Molly Tuttle a virtuózního hráče na dobro Jerryho Douglase. Ve třinácti původních skladbách kvarteto, jež tvoří houslistka Bronwyn Keith-Hynes, mandolinista Dominick Leslie, kontrabasistka Shelby Means a banjista Kyle Tuttle, napodruhé ve studiu posílili pouze bubeník Jordan Perlsan a v duetu Yosemite rocker Dave Matthews.



Nač se těšit? – očekávané hudební novinky


Jethro Tull - The Broadsword and the Beast (The 40th Anniversary Monster Edition) album

„Sebrané nahrávky“ britské progrockové skupiny Jethro Tull už brzy postoupí ke čtrnácté řadovce The Broadsword and the Beast z roku 1982, na které se už naplno projevil trend typický pro osmou dekádu 20. století, a sice větší příklon k syntezátorům, s nímiž se kapela více vzdálila původnímu folkrockovému gruntu. Osmidiskový box The Broadsword and the Beast (The 40th Anniversary Monster Edition) nabídne na prvních dvou CD originální album včetně souvisejících studiových nahrávek v novém remixu Stevena Wilsona, třetí CD je kolekcí demosnímků i alternativních mixů a zbývající dvě CD obsahují výběr ze záznamu západoněmeckých štací navazujícícho turné. Následuje trojice DVD, dva disky DVD-Audio staví na studiových nahrávkách prvních tří cédéček, tentokrát už ve vysokém rozlišení (96 kHz/24 bitů) a 5.1 mixech ve formátech DTS a Dolby Digital, bonusem je přepis originálního stereofonního masteru v LPCM 96/24. Zbývá zmínit ještě DVD Live in Germany, jehož soundtrack najdeme na CD4 a CD5, volit lze mezi stereofonním zvukem LPCM 96/24 a mixy 4.1 ve formátech DTS a Dolby Digital. DVD-book v pevných deskách obsahuje obsáhlý booklet, na jehož 164 stranách si budeme moci přečíst podrobné diskografické údaje, rozbor všech skladeb od frontmana Iana Andersona nebo rozhovory s výtvarníkem Iainem McCaigem, který vytvořil obal alba, a zvukovým mistrem Leighem Mantlem. Diskofilové dost možná ocení stejnojmenný box 4LP, jehož sestava se kryje s prvními třemi CD. Oba komplety (5CD+3DVD a 4LP) vyjdou 1. září na warnerském labelu Parlophone.


Nabídka alb ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz v červenci po čase opět stagnovala, což byl dobrý důvod zapátrat v bohatém archivu, který čítá několik stovek titulů napříč různými hudebními žánry. Vybraná alba tentokrát spojují nejenom nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, tak i vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubka 24 bitů.