1.5.2023
Hudební novinky na streamu, vinylech a CD  Květen 2023

Hudební novinky na streamu, vinylech a CD  Květen 2023

Publikováno: 23.05.2023   Napsal: Pavel Víšek


Novinky na streamu, vinylech a CD je pravidelný formát článků, ve kterém vám přinášíme hudební novinky za uplynulý Květen. České, slovenské, ale i zahraniční novinky na CD, LP a streamu vydané v hi res kvalitě spolu s autorskou recenzí pro vás připravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


Hi res audio novinky pro starší a pokročilé

Přírůstky ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz za duben jsou víceméně nulové, jedinou novinku je lepší pořídit přímo u vydavatele. Proč? Za sólový debut Laila tov písničkářky Marie Puttnerové ve formátu WAV 44,1 kHz/24 bitů byste zde zaplatili 249 Kč, v e-shopu labelu Animal Music je album ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů o 20 Kč levnější.


Marie Puttnerová - hi-res album Laila tov

Marii Puttnerovou si vybavíme ze skupin Jablkoň a Zvíře jménem Podzim, kde se však pohybovala po boku Michala Němce, resp. Jakuba Königa. Přiblížením silného sólového debutu Laila tov, který vyšel 28. dubna na labelu Animal Music i ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů, bylo trio s kytaristy Martinem Novákem, jinak též bubeníkem bluegrassové Druhé trávy, a Petrem Uvírou ze skupiny Ladě. Na albu se chopili ještě dalších nástrojů, klávesami přispěl britský producent Eddie Stevens, životní partner slovenské písničkářky Jany Kirschner. Nahrávky devíti skladeb také vznikly v jeho studiu Birdland v Považské Teplé. Nad autorský rámec kapely je třeba zmínit tři texty Vlastimila Třešňáka (a v coververzi Martine! z exilového alba Koh-i-noor také hudbu), dvě zhudebněné básně Jana Zahradníčka a lidovou Hajú.


Barnodaj - hi-res album Mauglí

Do prenatální fáze kapely Progres 2 spadá také album Mauglí, které vyšlo v roce 1978 pod hlavičkou skupiny Barnodaj, což bylo jméno albového debutu z roku 1971, který stihli Brňáci připravit ještě pod původním anglickým jménem The Progress Organization, v časech normalizace už nemyslitelným. Kolekce deseti původních skladeb není přímo koncepčním albem, i když výhradního textaře Pavla Koptu volně inspirovaly povídky z Knih džunglí Rudyarda Kiplinga. K pestřejšímu zvuku přispěli také hosté: v písni Štěstí si zahrál Martin Kratochvíl z Jazz Q na moog a Dopis v láhvi obohatil sólem na tenorsaxofon Jan Kubík z Bohemie. Smyčcová i dechová sekce album zčásti posunuly ke střednímu proudu. Mauglího vydal Supraphon 12. května 2017 v digitální reedici také ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů.


Mahagon hi-res album Mahagon

Ke špičce na české jazzrockové scéně patřila ve druhé polovině 70. let skupina Mahagon, kterou v roce 1973 založili dva spolužáci z Pražské konzervatoře – baskytarista Petr Klapka a klávesista Jan Hála. Formace se brzy rozrostla do velikosti malého big bandu s dechovou sekcí, což na koncertech úročila v coververzích kapel Blood, Sweat & Tears a Chicago. Eponymní debutové album Mahagon z roku 1978 však už stojí na původním repertoáru, všech devět skladeb složil Petr Klapka. Na jeho nahrávkách se podíleli mj. dva členové Mišíkových Etc…, houslista Jan Hrubý a kytarista Jiří Jelínek. Zmínit je třeba ještě nádherný hlas zpěvačky Zdeny Adamové, který byl někdy i dalším melodickým nástrojem. Digitální reedici Mahagonu vydal Supraphon 23. listopadu 2018 ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů.


Jakub Hrůša, Ivo Kahánek, Bamberger Symphoniker - hi-res album Dvořák & Martinů: Klavírní koncerty

Album Dvořák & Martinů: Piano Concertos, které Supraphon vydal 27. září 2019 rovněž ve formátu WAV 96 kHz/24 bitů, spojilo dva důležité opusy naší klavírní literatury. Koncerty pro klavír a orchestr Antonína Dvořáka (g moll, Op. 33 B 63) a Bohuslava Martinů (č. 4 „Inkantace“ H 358) spojuje výjimečná konstelace interpretů, kterými jsou v tomto případě klavírista Ivo Kahánek a Bamberger Symphoniker pod taktovkou Jakuba Hrůši, takto český dirigent i sólista a bavorský orchestr s tuzemskými kořeny. Bamberští symfonici totiž vznikli v roce 1946 ze členů pražských německojazyčných orchestrů, kteří byli po válce odsunuti do západních okupačních zón. Oba opusy, které od sebe dělí rovných osmdesát let, patří ke světovému repertoáru, a jejich mladší nahrávky získaly celou řadu příznivých recenzí.Novinky na LP – vinylová hlídka


Dekker Desmond - 007 Shanty Town LP album / Vinyl

Jamajský zpěvák Desmond Dekker byl první hvězdou, která prorazila s populární hudbou z rodného karibského ostrova v mezinárodním měřítku. Singlový hit 007 (Shanty Town) dal víceméně jméno prvnímu albu 007 Shanty Town, kterým v roce 1967 debutoval s doprovodnou skupinou The Aces. Z tuctu původních skladeb je třeba dále zmínit trvalky Rude Boy Train nebo Personal Possession. Stylově se reggae na albu, které produkoval legendární Leslie Kong (spolupracoval mj. s Ji05ym Cliffem i Bobem Marleym), mísí s dalšími jamajskými žánry ska a rocksteady, staccatové kytarové riffy, offbeatové klávesy a uvolněný zpěv jsou však všudypřítomné. Dekkerova dlouhohrající prvotina vyšla 14. dubna v reedici na stoosmdesátigramovém výlisku na labelu Music On Vinyl v distribuci společnosti Bertus.


Neckář Václav - Václav Neckář zpívá pro mladé LP album / Vinyl

Jednu ze stálic domácí populární hudby, jež na podzim oslaví kulaté osmdesátiny, připomněl 21. dubna Supraphon vinylovou reedicí dlouhohrajícího debutu, který vyšel poprvé v roce 1966 s výmluvným názvem Václav Neckář zpívá pro mladé. V kolekci patnácti skladeb s typickou stopáží do tří minut, pocházejících většinou jen z o málo starších singlů, nechybí časem prověřené dobové hity jako Lékořice, Hříbě, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě nebo Stín katedrál. Až na dvě výjimky jde o původní repertoár. Žánrově různorodé písničky vznikly za doprovodu studiových big bandů i menších elektrifikovaných kapel. Namátkou lze zmínit třeba Taneční orchestr Čs. rozhlasu nebo skupinu Mefisto, účinkující tehdy v pražském divadle Rokoko. Album vyšlo v původním obalu, jeho výlisek je stoosmdesátigramový.


Pharoah Sanders - Welcome To Love LP album / Vinyl

Tenorsaxofonista Pharoah Sanders se zapsal do hudebního povědomí v šedesátých letech jako člen skupiny legendárního nástrojového kolegy Johna Coltranea i jeden z průkopníků free jazzu, ale brilantní muzikant se časem prosadil s posluchačsky přístupnější tvorbou. Tu nabízí i 2LP Welcome To Love z roku 1991, které vyšlo 21. dubna v reedici na labelu Music On Vinyl v distribuci společnosti Bertus. Většina z osmi balad (namátkou I Want to Talk About You, The Nearness of You nebo Moonlight in Vermont) patří mezi jazzové standardy, jejichž originály vznikly vesměs ve 30. a 40. letech. Sanderse zde doprovázejí pianista William Henderson, basista Stafford James a bubeník Eccleston W. Wainwright. Není bez zajímavosti, že většinu z těchto balad nahrál v šedesátých letech i Sandersův mentor John Coltrane.Novinky na streamu – Dubnové tipy z TIDAL Masters


Daniel Lozakovich - Spirits Tidal Masters album

Dvaadvacetiletý švédský houslista Daniel Lozakovich, který se narodil ve Stockholmu kyrgyzské matce a běloruskému otci, patří přes svůj věk mezi respektované instrumentalisty. S renomovaným vydavatelstvím Deutsche Gra05ophon podepsal exkluzivní kontrakt krátce po patnáctých narozeninách a už o dva roky později zde debutoval nahrávkou dvou houslových koncertů Johanna Sebastiana Bacha. Lozakovichova diskografie na „žlutém labelu“ se 14. dubna rozrostla o nové album Spirits s kratšími skladbami Edwarda Elgara, Clauda Debussyho, Christopha Willibalda Glucka a Fritze Kreislera, které patří mezi oblíbené koncertní přídavky. Po sérii orchestrálních alb je dubnová novinka vůbec prvním komorním počinem, houslistu ve všech nahrávkách doprovází jen pianista Stanislav Soloviev.


Metallica - 72 Seasons Tidal Masters album

Metallica, která vznikla začátkem 80. let v Los Angeles, už dlouho patří mezi velká rocková jména a každé její album si zasluhuje zvýšenou pozornost. To platí i pro jedenáctou řadovku 72 Seasons, která vyšla 14. dubna na vlastním labelu Blackened s více než šestiletým odstupem od předchozího alba Hardwired… to Self-Destruct. Jedna z mála stylotvorných kapel thrash metalu, jednou z nejrychlejších odnoží „těžkého kovu“, pro kterou je typický agresivní zvuk kytar, v poslední dekádě minulého století s popovými prvky trochu zabředla do rockového mainstreamu, ale v poslední době je už její tvorba opět syrová, návrat ke kořenům se vydařil. A jak máme rozumět názvu alba? Sedmdesát dva „sezón“ odpovídá ročním obdobím do věku plnoletosti, které formují osobnost každého člověka nejvíce.


Roger Eno - The Turning Year – Rarities Tidal Masters album

Po loňském albu The Turning Year se britský skladatel a klavírista Roger Eno, jehož o jedenáct let starším (i slavnějším) bratrem je hrající producent Brian Eno, vrátil k některým skladbám, které se do sestavy nevešly, i k několika předělávkám, jež zařadil na album The Turning Year – Rarities, které vyšlo 21. dubna opět na labelu Deutsche Gra05ophon. Jedenáct kompozic vlastně shrnuje obsah tří EP desek, které se na trhu objevily s několikatýdenními odstupy vloni na podzim, rozšířený o zbrusu novou „bonusovou“ skladbu Moving Chords. Ryze akustický instrumentář využívá klavír sólový i v kombinaci s vokály nebo smyčcovými nástroji, na které hrají Rosie Toll, Scoring Berlin nebo Enovy dcery Cecily a Lotti. Křehká a tichá hudba na pomezí žánrů má přívlastky soudobá i ambientní.Nač se těšit? – očekávané hudební novinky


Bob Dylan - Shadow Kingdom

Alma Har’el, jež pochází z izraelského Tel Avivu, je známá především jako režisérka a producentka videoklipů, ale její filmografie zahrnuje také padesátiminutový černobílý hudební dokument Shadow Kingdom – The Early Songs of Bob Dylan, který měl premiéru předloni v létě. Ten zachytil komorní vystoupení legendárního, tehdy už osmdesátiletého písničkáře na domácí půdě v jednom ze sálků newyorské Greenwich Village, která je bývalým centrem amerického kontrakulturního hnutí 60. let. Dylana s kytarou a foukací harmonikou doprovodila akustická formace v netradičním obsazení, jež tvořili kytaristé Alex Burke, Buck Meek a Joshua Crumbly, akordeonista Shahzad Ismaily a kontrabasistka Janie Cowan. Playlist čítal třináct skladeb staršího data, jež vymezovala alba Bringing It All Back Home (1965) a Oh Mercy (1989). Dlouho očekávaný soundtrack, zahrnující mj. trvalky Tombstone Blues, Forever Young nebo It’s All Over Now, Baby Blue, doplněné navíc závěrečnou instrumentálkou Sierra’s Theme, vyjde 2. června na labelu Legacy Recordings jako 2LP a CD, dostupný bude samozřejmě také na všech velkých streamovacích platformách.


Přírůstky ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz za duben jsou víceméně nulové, jedinou novinku je lepší pořídit přímo u vydavatele. Proč? Za sólový debut Laila tov písničkářky Marie Puttnerové ve formátu WAV 44,1 kHz/24 bitů byste zde zaplatili 249 Kč, v e-shopu labelu Animal Music je album ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů o 20 Kč levnější.