1.7.2022

Novinky na streamu, vinylech a CD - Červenec 2022


Hi-res audio pro starší a pokročilé


Nabídka červnových titulů ve vysokém rozlišení zvuku se nesla ve znamení diverzifikace, která je u nás ve větší míře jen otázkou času. Malí vydavatelé se na distribuci mohou domluvit s velkými e-shopy stejně jako spoléhat na vlastní síly. Všechny novinky spojuje jen nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, vzorkovací frekvence se už navzájem liší.


Elements - Nikol Bóková

Klavíristka a skladatelka Nikol Bóková byla řadu let spojována s interpretací vážné hudby od baroka po současnost, ale vše se změnilo v roce 2019, kdy debutovala jazzovým albem Inner Place. S ročními rozestupy následovala další alba Unravel,Prometheus, za něž na jaře získala cenu Anděl, a 9. června, už u vlastního vydavatelství Soleil et Pluie, Elements, dostupné v e-shopu na webu soleiletpluie.com ve formátu WAV 88,2 kHz/24 bitů za přátelskou cenu (CD a LP vyjdou později). Sedm autorských skladeb, jež inspirovaly země, voda, oheň, vzduch, éter a kosmos, nahrála Nikol se svým novým kvartetem, jenž dále tvoří kytarista David Dorůžka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michał Wierzgoń. K jazzu a vážné hudbě přibyly ohlasy rocku a dost možná i popu, kontinuitu se staršími alby zachovává skvělý zvuk.


OnLIVE - Tata Bojs

Kompletní, více než hodinový záznam koncertu OnLIVE, který skupina Tata Bojs absolvovala 21. února 2021 v pražském sále DOX+, vyšel u Supraphonu 17. června a v e-shopu supraphonline.cz je k dispozici především ve variantách HD (1080p) i SD (720p), ale dostupný je rovněž bez obrazu jako WAV 48 kHz/24 bitů. Koncert pojmenovaný Tata Bojs v zajetí hudby má výmluvný podtitul Jedna Nula OnLive, odkazující k zatím poslednímu studiovému albu Jedna Nula z roku 2020. To má mezi šestnácti nahrávkami včetně obou singlů Zvony a Kraftwerk in Saint Tropez i hitovky Tajemství, v níž hostuje Emma Smetana, kompletní zastoupení, ale skupina nezapomněla ani na časem prověřené trvalky Opakování, Šťastnější, Pěšáci nebo Filmařská. O zvuk živáku se postaral nehrající pátý člen kapely Dušan Neuwerth.


My to spolu táhnem dál - Václav Neckář

Desáté album Václava Neckáře a Bacilů My to spolu táhnem dál, které vyšlo v roce 1985, se 24. června dočkalo u Supraphonu digitální reedice ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů. Sestava s osmi bonusy odpovídá reedici na CD z roku 2009, takže k původní kolekci třinácti skladeb včetně velkých hitů Se svou Mášou a Je ráno, Anno, přibyly ještě nahrávky z let 1984-1988, vydané především na singlech, případně televizní (Nádhernej den) nebo filmové (Křídla iluzí); s albem nijak tematicky ani dobově nesouvisí závěrečná Teď to víš z roku 1975, která se nejspíš „nevešla“ na starší díly Kolekce Václava Neckáře. S košatými aranžmá čtyřčlenným Bacilům pomohli orchestr Virtuosi di Praga a hostující Bohuslav Ondráček (klávesové nástroje), Petr Kalandra (foukací harmonika) a krátce před emigrací i Jiří Hrubeš (perkuse).


Jedním dechem - Dan Bárta, Robert Balzar Trio, Kornél Fekete-Kovács

Záznam koncertu ze série JazzFestBrno on Screen, který se uskutečnil v moravské metropoli předloni v prosinci, vyšel 27. června u Bivak Records na živém albu Jedním dechem pod sáhodlouhou hlavičkou Dan Bárta & Robert Balzar Trio feat. Kornél Fekete-Kovács nejenom na CD, ale také digitálně jako WAV 44,1 kHz/24 bitů v nabídce e-shopu supraphonline.cz. Robert Balzar Trio, které kromě kapelníka s kontrabasem tvoří hráč na klávesové nástroje Vít Křišťan a bubeník Kamil Slezák, dále posílili multižánrový zpěvák Dan Bárta a maďarský dechař Kornél Fekete-Kovács, střídající trubku a křídlovku. Mezi devíti skladbami těsně převažují původní, ale nechybí zde ani Coltraneova balada Naima, jazzové standardy Autumn Leaves a But Not For Me a překvapivě i Last Chance Lost od folkové písničkářky Joni Mitchell.Vinylová hlídka


Suzi Quatro - Suzi Quatro

V rozšířené verzi jako 2LP uvedlo na trh 18. června vydavatelství Chrysalis eponymní debutové album Suzi Quatro, kterým zpívající baskytaristka z amerického Detroitu na podzim roku 1973 prorazila ve Velké Británii a mnoha dalších zemích včetně Austrálie. Kolekci dvanácti skladeb v čele s megahitem 48 Crash , který pochází od autorské dvojice Mike Chapman-Nicky Chinn, na druhém vinylu doplňuje sedm nahrávek, posbíraných z nealbových singlů i singlových „béček“, takže zde nemůže chybět ani první velký hit Can The Can, který o několik měsíců dříve album anoncoval a stal se „jedničkou“ v singlových žebříčcích ve Velké Británii, Austrálii, v Západním Německu a Švýcarsku. Ne nadarmo se říká, že Suzi Quatro je první baskytaristkou, ze které se stala rocková hvězda první velikosti.


Unforgettable / A Tribute To Dinah Washington - Aretha Franklin

Soulová diva Aretha Franklin byla jednou z nejzářivějších hvězd černé galaxie, ale na počátku své kariéry točila pro Columbii stylově rozmanitější alba, což je také případ páté LP desky Unforgettable / A Tribute To Dinah Washington z roku 1964, jež vyšla 24. června na labelu Music On Vinyl (u nás distribuuje Bertus). Album je holdem jedenadvacetileté Arethy jazzové zpěvačce a pianistce Dinah Washington, která ji na počátku kariéry ovlivnila a zemřela nešťastnou náhodou krátce před Vánoci ’63 na kontraindikaci léků, jež měla předepsané na nespavost a dietu, v pouhých třicet devíti letech. Mezi deseti skladbami titulní evergreen Unforgettable od Irvinga Gordona doplňují kupříkladu přepracovaná Cold, Cold Heart z dílny countryového Hanka Williamse nebo Evil Gal Blues od vibrafonisty Lionela Hamptona.


Nothing But The Blues - Eric Clapton

Souběžně s restaurovanou reedicí hudebního dokumentu Nothing But The Blues (1995), který se ohlíží za tehdy třiatřicetiletou hudební kariérou legendárního britského kytaristy Erika Claptona, vyšel 24. června na labelu Reprise také soundtrack, obsahující na 2LP více než hodinu dosud samostatně nezveřejněných nahrávek z Claptonova turné k bluesovému albu From The Craddle (1994). V pětičlenné doprovodné skupině se sešla esa jako kytarista Andy Fairweather Low, hráč na foukací harmoniku Jerry Portnoy, pianista Chris Stainton, baskytarista Dave Bronze a bubeník Andy Newmark, když vybrané skladby posílila dechová sekce The Kick Horns. Dvě desítky skladeb víceméně suplují bluesovou učebnici, stačí zmínit trvalky Crossroads, Motherless Child, Forty-Four nebo třeba Every Day I Have The Blues.Červencové tipy z TIDAL Masters


The New Four Seasons / Vivaldi Recomposed - Max RichterElena UriosteChineke! Orchestra

Německý skladatel a klavírista Max Richter, který patří mezi vyhledávané autory filmové hudby, se po deseti letech vrátil k opusu Recomposed By Max Richter: Vivaldi – The Four Season, ve kterém přepracoval Čtvero ročních dob, nejznámější houslové koncerty Antonia Vivaldiho z jeho sbírky dvanácti koncertů Il ciment dell’armonia e dell’inventione. Nová verze The New Four Seasons / Vivaldi Recomposed vyšla 10. června u Deutsche Grammophon i na LP. Nového nastudování se ujali americká houslistka Elena Urioste s kořeny v Baskicku, Mexiku, Rusku i na Sicílii, a členové britského orchestru Chineke!, pocházející z kulturně rozmanitých zemí. Teplejší zvuk nahrávek jde na vrub analogových syntezátorů i střevových strun, které propůjčovaly barokním smyčcovým nástrojům jedinečnou barevnost tónů.


Trios: Chapel - Charles Lloyd

Čtyřiaosmdesátiletý americký saxofonista a flétnista Charles Lloyd, jehož combo patřilo v 60. letech minulého století mezi nejúspěšnější skupiny moderního jazzu, je stále ve skvělé formě. Potvrzuje to i koncertní album Trios: Chapel, které vyšlo 24. června na labelu Blue Note a otevírá projekt Trio of Trios, jež brzy nabídne další alba Trios: Ocean (26. 8.) a Trios: Sacred Threat (28. 10.) v jiných triových obsazeních. V nahrávkách pěti skladeb, jež vznikly v prosinci 2018 Coates Chapel v texaském San Antoniu, spojil Lloyd síly s kytaristou Billem Frisellem a kontrabasistou Thomasem Morganem, jejichž spolupráci zahájil už dříve živák Small Town (2017). Trojici Lloydových původních skladeb doplňují jazzový standard Blood Count od Billyho Strayhorna a „latina“ Ay Amor, kterou složil kubánský pianista Bola de Nieve.


Home, Before And After - Regina Spektor

Americká písničkářka a klavíristka Regina Spektor, jež představuje stálici na newyorské alternativní scéně, se po šestileté odmlce od sedmého řadového alba Remember Us To Life připomněla studiovou novinkou Home, Before And After, jež vyšla 24. června už tradičně na warnerském labelu Sire Records. Kolekci deseti ryze autorských skladeb na pomezí rocku a folku s moskevskou rodačkou (v roce 1989, kdy jí bylo devět, s ní rodiče emigrovali do USA) koprodukoval multiinstrumentalista John Congleton ze skupiny Paper Chase, který v roce 2015 pomohl k ceně Grammy jiné americké písničkářce St. Vincent. Vydání alba avízovaly už tři singly – Becoming All Alone, Up The Mountain a naposledy Loveology, aniž by vůbec zabodovaly v hitparádě, ale alba Reginy Spektor zatím vždycky fungovala lépe jalo celek.Nač se těšit?


Thick As A Brick (40th Anniversary Special Collector’s Edition) - Jethro Tull

Abrahámoviny alba Thick As A Brick z roku 1972, které v diskografii Jethro Tull figuruje na pátém místě, připomene 29. července LP Thick As A Brick (50th Anniversary Vinyl Edition), jež nabídne remix Stevena Wilsona z roku 2012 v novém half-speed masteringu i reprint dvanáctistránkové „novinové“ přílohy, jež doprovodila originální vydání. Začátkem podzimu však nepřijdou zkrátka ani sběratelé série „sebraných nahrávek“ slavné britské skupiny, jež spojují DVD-booky v pevné vazbě, objemné booklety i nejrůznější rarity. Poprvé se v této podobě objevil v roce 2012 pod názvem Thick As A Brick (40th Anniversary Special Collector’s Edition) box CD+DVD, kde vydavatelství Chrysalis neodhadlo náklad, který se rychle vyprodal. Na reedici boxu dojde 7. října. CD se stereofonním mixem Stevena Wilsona doplní DVD se surroundovými 5.1 mixy v DTS a Dolby Digital, v PCM 96 kHz/24 bitů pak Wilsonův dvoukanálový remix i přepis originálního masteru. V bookletu o rozsahu 104 stran nebude chybět esej Doma Lawsona z magazínu Classic Rock, podrobné diskografické údaje, dobové fotografie ani reprint „novinové“ přílohy.

Napsal

Pavel Víšek
Nabídka červnových titulů ve vysokém rozlišení zvuku se nesla ve znamení diverzifikace, která je u nás ve větší míře jen otázkou času. Malí vydavatelé se na distribuci mohou domluvit s velkými e-shopy stejně jako spoléhat na vlastní síly. Všechny novinky spojuje jen nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, vzorkovací frekvence se už navzájem liší...